Az alábbi gyűjteményből inspirálódhatsz, ötletet meríthetsz az akciódhoz. Természetesen teljesen új, saját ötlettel is regisztrálhatsz! (Ne feledd! A regisztrációt követően várd meg a jóváhagyó levelünket!) Az akciótervezés során fontos szem előtt tartani a „3R” elméletet. Hogy mi is ez?
Az Európai Hulladékcsökkentési Hét alatt megvalósuló akciók a hulladékgazdálkodás három alapelve köré szerveződnek. Ismerd meg a 3R (angol elnevezés) – hulladékcsökkentés, újrahasználat, újrahasznosítás – iránymutatását és inspirálódj a már jól bevált gyakorlatok közül. Kövesd a tippeket és regisztrálj ötleteddel!
1. Hulladékcsökkentés – megelőzés
A változás mindig egyénileg kezdődik, ezért az első és legfontosabb lépés a hulladékcsökkentés; melynek célja, hogy a lehető legkevesebb hulladék keletkezzen. Pontosan mit is értünk ezalatt? Hulladékcsökkentésnél elsősorban a kevesebb nyersanyag felhasználásra és megtermelt szemétre kell gondolni. Olyan lépések sorozata, amelyeket a késztermék hulladékká válása előtt szükséges megtenni. Például választhatunk palackos víz helyett csapvizet, vagy öko-címkével ellátott termékeket. A hulladékcsökkentési akciókkal tehát a mindennapi vásárlási szokásokról kialakult szemléleteket tudjuk formálni, hogy később tudatosabban, a fenntarthatósági szempontokat figyelembe véve induljunk az áruházba. Mert a legjobb hulladék, a meg nem termelt hulladék!
(1.kép)
Hulladékcsökkentési akcióötletek az EWWR ajánlásával
Információs kampányok
- Kiállítás a hulladék negatív környezeti, társadalmi és gazdasági hatásairól, illetve a hulladék csökkentésének kulcsfontosságú szerepéről.
- Kerekasztal beszélgetés vagy konferencia, ahol megvitatható a téma és az információmegosztás.
- Videó, film készítése a keletkező hulladék hatásairól és a hulladék kibocsátás csökkentéséről. (YouTube, Facebook, Twitter, TV, mozi…)
- Helyszínlátogatások elkötelezett környezetvédő cégeknél, akik bemutatják, hogy tesznek nap, mint nap a világért.
- Figyelemfelkeltő filmek vetítése (Trashed, Plastic Paradise, Bag it!, Waste Land), kerekasztalbeszélgetéssel és a mindennapok során alkalmazható tippekkel.
- Hulladékcsökkentési verseny (rövidfilm, játék, poszter, stb.)
- Postaládán elhelyezhető “Nem kérek szórólapot!” matrica terjesztése.
- A munkahelyünk környezetvédelmi intézkedéseinek és eredményeinek bemutatása.
- Kérdezzük meg a fiatalokat a saját hulladéktermelésükről, arról, hogy mit tesznek a hulladék keletkezésének megelőzése érdekében a mindennapi iskolai (vagy otthoni) tevékenységeik során.
- Gyűjtsünk ötleteket közösen az iskolában, hogy hogyan lehet csökkenteni az ott, helyben keletkező hulladék mennyiségét.
- “ÖKO-lakos törzsvásárlói kártya” bevezetése, mely jutalmazza a környezettudatos magatartást, illetve hirdeti a fenntartható modellen alapuló üzleteket.
Erőforrás-felhasználás csökkentése
- Kóstoltassunk különböző típusú vizeket, köztük csapvizet is. A feladat, hogy megkülönböztessék melyik milyen típusú.
- Hirdessük az újrahasználható pelenkák használatát, mutassuk be előnyeiket.
- Hirdessünk hulladékcsökkentési akciók az irodákban (kétoldalas nyomtatás, csapvíz, vagy vízautomata használata; üvegpoharak és csészék használata).
- Egy öko-design termék tervezése.
- Fenntartható beszerzési politika terv iskoláknál/cégeknél az irodai és konyhai alapanyagokkal kapcsolatban.
- Vízhűtők telepítése palackosvíz helyett.
- Saját bögrés kávéautomaták telepítése.
Csomagolási hulladék csökkentése
- Workshop, konferencia, előadás arról, hogyan lehet az ételek csomagolását csökkenteni és tippek a csomagolás nélküli ételek vásárláshoz.
- Az egyszer használatos műanyag zacskók használatának csökkentésével kapcsolatos tudatosság növelése.
- Hasonlítsuk össze a bevásárlókocsik tartalmát: Ki vett kevésbé csomagolt terméket? Hogyan tudunk mindannyian tenni azért, hogy elkerüljük a túlcsomagolt termékek vásárlását?
- Élelmiszer boltokkal való összefogás. A boltokban információs táblákkal elhelyezve segítsük a vásárlókat a kevesebb csomagolással rendelkező termékek kiválasztásában.
- Népszerűsítsük a többször használható bevásárlótáskák, vászonszatyrok használatát.
- Dolgozzunk ki koncepciót arra, hogy hogyan lehetne a cégek által használt csomagolóanyagokat újra felhasználni.
Ételhulladék csökkentése
- “Nulla hulladék” ebéd/piknik/vacsora szervezése.
- Workshop, konferencia, előadás:
- hogyan főzzünk maradék alapanyagok felhasználásával;
- hogyan kerüljük el az ételhulladék keletkezését már a vásárlás és/vagy a felhasználás során;
- ismertessük meg, milyen információkat tartalmaznak a termékek címkéi (összetevők, lejárati dátum, stb.) és hasonló témák.
- Komposztáljunk!
- Tervezzük meg tudatosan a bevásárlásainkat elkerülve a felesleges termékek megvásárlását és osszuk meg ezt másokkal is.
- Javítsunk az iskolai vagy munkahelyi büfé működésén azáltal, hogy ott is csökkenjen a keletkező ételhulladék mennyiségét.
https://www.youtube.com/watch?v=f8bAtkNa2pA&feature=emb_logo
2. Újrahasználat
Ne dobd ki a régi termékeket! Manapság sokkal könnyebb új termékért beugrani a boltba, mint megjavítani. Most hívjuk fel a figyelmet arra, hogy a termékeknek több életük is lehet. Az újrahasználati ötletekkel motiválhatjuk a résztvevőket, hogy használják fel többször termékeiket, vagy javítsák meg azokat, de próbálják meg elkerülni az újak megvásárlását. Mit érhetünk el az újrahasználattal? A módszerrel szintén a hulladékcsökkentés a cél, hozzájárulva a környezetvédelemhez. Többek között elősegíti az üvegházhatást okozó gázok csökkentését és leredukálja a nyersanyag – és energiafelhasználás mennyiségét. Továbbá az újrahasználat társadalmi és gazdasági előnyeit is élvezhetjük, mivel munkahelyeket hoz létre, így élénkítve a gazdaságot.
(2.kép)
Újrahasználati akcióötletek az EWWR ajánlásával
- Gyűjtés szervezése újrahasználati célzattal: ruhák, könyvek, bútorok, elektronikai és egyéb eszközök gyűjtése, amelyek adományként átadható iskolák, szociális szervezetek és újrahasználati központok számára.
- Csere-bere piacok: lehetőség biztosítása az általunk megunt holmik elcserélésére, továbbadására.
- Használt termékek piacára vinni megunt termékeinket.
- Workshopok/kiállítások/divatbemutatók szervezése hulladékká vált anyagok felhasználásával.
- Javítóműhely: hogy új esélyt kapjanak az elromlott tárgyak!
- Adománygyűjtő doboz: megunt, nem használt termékeket le lehet adni.
- Újrahasználható „csomagolás” készítés: ételtartók, kulacsok, bevásárló táskák.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=30&v=YIB9wPUZ-Dg&feature=emb_logo
3. Újrahasznosítás – szelektív gyűjtés
A szelektív hulladékgyűjtés ma már nem ismeretlen fogalom. Miért fontos az újrahasznosítás? Az újrahasznosítás után a hulladék másodlagos nyersanyagforrássá válik, így csökkentve a termékek gyártása során felhasznált nyersanyag és energia mennyiséget. Az újrahasznosítási akciókkal bővebb ismeretekkel gazdagíthatjuk a környezetünkben élőket, rávilágítva a hulladékkezelés rejtelmeire.
(3. kép)
Újrahasznosítási akcióötletek az EWWR ajánlásával
- Hulladékválogató- és feldolgozó üzemekbe szervezett látogatás, hogy betekintést kapjunk az újrahasznosítási folyamat további részeibe.
- Workshop, kerekasztal beszélgetés, elődás szervezése, hogy informáljuk a lakosságot a hulladékok környezeti, társadalmi és gazdasági hatásairól, különösen a hulladékégető és lerakó környezetre gyakorolt negatív következményeiről; továbbá, hogy bemutassuk a hulladék válogatásának szükségességét és újrahasznosítását.
- Szelektálási útmutatók készítése háztartások számára.
- Hulladék szelektív gyűjtésének bevezetése a munkahelyeken, iskolákban, nyilvános helyeken (hulladékválogatási játékokon keresztüli is).
- Figyelemfelkeltő filmek vetítése a hulladékokra és az erőforrások szűkösségére vonatkozóan, ezek megvitatása, megoldások keresése és mindennapi praktikák összegyűjtése a közönséggel együtt.
- Helyszínlátogatások, hasznosító és a komposztáló üzemek megtekintése, majd az ezt követő eszmecsere lebonyolítása.
- A hulladék válogatását, újrahasznosítását népszerűsítő film-, videó-, rajzpályázat kiírása.
- Újrahasznosítási workshop/verseny szervezése.
Meríts ihletet!
- Magánszemélyeknek ajánlott ötletek
- Civil és közösségi szervezeteknek ajánlott ötletek
- Vállalatoknak, gazdasági szereplőknek ajánlott ötletek
- Iskoláknak és oktatási intézményeknek ajánlott ötletek
- További ötletek
Várjuk kreatívabbnál, kreatívabb akcióötletedet! Ne felejts el képeket és videókat készíteni a megvalósított ötletedről, elért eredményeidről, majd küldd el nekünk is!
Ihletet meríthetsz a 2019-ben sikeresen megvalósított akciókból is. Kattints a következő térképen a számodra szimpatikus akcióra és olvasd el a részleteket: https://www.ewwr.eu/actions/map
Korábbi évek akcióit itt találod: https://www.ewwr.eu/actions
Sok sikert kívánunk az ötleted megvalósításához!